John Keane | Ülkenizde demokrasinin unsurlari var
1398
post-template-default,single,single-post,postid-1398,single-format-standard,do-etfw,ajax_fade,page_not_loaded,,wpb-js-composer js-comp-ver-4.1.2,vc_responsive
 

Blog

Ülkenizde demokrasinin unsurlari var

  |   Articles in the Press, Media   |   No comment

Interview published by Istanbul’s main newspaper,Sabah, 25 September 2005

Medya ve Demokrasi kitabinin yazari Prof. Dr. John Keane bir dizi konferans için geldigi Türkiye’de demokrasinin pek çok sartinin yerine getirildigini söylüyor. Keane kullanilmasi gereken kavramin ‘Türkiyeli’ oldugunu da savunuyor.

Demokrasi arastirmalari konusunda dünyanin en ünlü isimlerinden biri olan Prof. Dr. John Keane, bu hafta sonu bir dizi konferans vermek üzere Istanbul’a geldi. Ingiltere’deki Demokrasi Arastirmalari Merkezi’nin kurucusu ve yöneticisi olan Keane’in “Medya ve Demokrasi” adli kitabi bugüne kadar Türkçe dahil olmak üzere 25 dile çevrildi. John Keane Türkiye’de demokrasinin pek çok gereginin yerine getirildigini söylüyor: “Demokrasi çok kirilgan bir yapiya sahiptir. Bu yüzden her türlü siddetle, örnegin en uç noktasinda savaslarla yok olabilir. Benim gördügüm kadariyla Türkiye Avrupa Birligi’ne uyum sürecinde zorlu bir döneme giriyor. Yine de Türkiye’de demokrasinin pek çok sartinin bulunuyor. Örnegin çok partili sistem, sivil toplum örgütleri ve büyümeye baslayan bir pazar ekonomisi var.” Demokraside en büyük tehlikenin ikiyüzlülük oldugunu söyleyen Keane, tüm ülkelerin kendi azinliklarini kabul etmesi gerektigini düsünüyor. “Ingiltere’deyken televizyonprogramlarinda Türkiye’den bazi haberler görüyoruz. Insanlar ‘Bizde azinlik yok’ diyorlar. Bu mümkün degil. Çünkü Türkiye’de pek çok azinlik var. Ancak su da bir gerçek ki demokrasi ‘dünyadaki cennet’ degildir. Kesin kurallari ve çözümü yoktur. Bu noktada Baskin Oran’in kullandigi “Türkiyeli” kavramini dogru buluyorum. Bu, “Biz kimiz” sorusuna cevap veriyor. ‘Biz Türk’üz’den daha geçerli.”

AB’NIN AVANTAJLARI
Bogaziçi Üniversitesi’nde yapilacak “Imparatorlugun Çöküs Döneminde Osmanli Ermenileri” konferansinin yarattigi tartismayla ilgili olarak, bir milletin geçmisini ögrenmesinin çok önemli olduguna dikkat çekiyor. Bunun için öncelikle “Neden ve nasil böyle oldu?” sorularini sormak gerekiyor. Keane pek çok ülkenin bunu yaptigini söylüyor. Siyaset bilimcisinin üzerinde tartistigi konulardan birisi de Avrupa Birligi’nin gelisimiyle ilgili. Keane Türkiye’nin Avrupa Birligi’ne girmesinin her iki taraf için de bazi avantajlari ve dezavantajlari oldugunu düsünüyor. “Türkiye Avrupa Birligi’ne kabul edilince Irak’la komsu olunacak. Bunun yani sira Avrupalilar çok daha ucuza taze sebze ve meyveler yiyebilecekler.”